Mar
12
2006

Under 14 Team Foil

Tags: , ,
Placing Team Name
1 Salle Eton [A]
2 Newbury
3 Oxford
4 Escrime
5 Headington [A]
6 Salle Eton [D]
7 Salle Eton [B]
8 Salle Eton [E]
9 Joscas
10 Headington [B]
11 Salle Eton [C]
12 Dragon [B]
13 Dragon [A]
Mar
12
2006

Under 18 Team Foil

Tags: , ,
Placing Team Name
1 Radley [A]
2 Salle Eton
3 RGS
4 Stowe
5 Oxford [A]
6 Newbury
7 Radley [B]
8 Oxford High
9 Oxford [B]
Dec
04
2005

Southern Regional Sabre & Epee qualifiers 2005

Tags: , , , , , ,

 

Girls U14 Sabre    
1 Laura Wiltshire Hordle
2 Jzuee Pradhan Salle Eton
3 Rebecca Douglas Salle Eton
4 Madeline van Oss Headington
5 Ruby Hutton Headington
     
Girls U16 Sabre    
1 Florence Amey MoEtX
2 Rachael Lewis Salle Eton
3 Jessica Harris Salle Eton
     
Girls U18 Sabre    
1 Miranda Latham-Jackson Headington
2 Sarah Heald WAS
3 Ellie Heald WAS
4 Sarah Benwell WAS
     
Girls U14 Epee    
1 Rebecca Douglas Salle Eton
2 Bea Knowles Salle Eton
3 Jacqueline Bowers Salle Eton
4 Felicity Morgan Salle Eton
5 Leonora MacKinnon Newbury
6 Georgina Scarles Salle Eton
7 Rosie Oliver Oxford
8 Rebecca Mayle Reading
     
Girls U16 Epee    
1 Rachael Lewis Salle Eton
2 Adele Dauppe DCHS
3 Emma Tina Cegall Salle Eton
4 Lucy Cooper Headington
5 Jessica Harris Headington
     
Girls U18 Epee    
1 Sarah Heald WAS
2 Ellie Heald WAS
     
Boys U14 Sabre    
1 Will Fotherby Abingdon
2 Vadim Tozylkin Moulsford Prep
3 Tom Binnic Moulsford Prep
4 Charles Greig Eton College
5 Joshua Radvan RGS
6 Jason Gourd Salle Eton
7 John McShane Salle Eton
8 Frederic Larrson Salle Eton
     
Boys U16 Sabre    
1 Felix Wood Abingdon School
2 Sam Esser Eton College
3 Conrad Cotton-Barratt MoEtX
4 Tim Schrirc RGS
5 Jonny Block RGS
6 Ollie Sloan RGS
7 Harris Hussain RGS
     
Boys U18 Sabre    
1 Spencer Bullent RGS
2 Williams Hoult RGS
3 David Ramsbottom RGS
     
Boys U14 Epee    
1 Joshua Radvan RGS
2 Callum Elver Swindon FC
3 Oliver Stanier Joscas Young Blades
4 Hiroki Takano Salle Eton
     
Boys U16 Epee    
1 Ben White Reading
2 Conrad Cotton-Barratt MoEtX
3 Ben Radvan RGS
4 Richard Cripps Eton College
5 Sam Esser Eton College
6 Jonny Block RGS
7 Oliver Bryant Salle Eton
8 Adam Butler RGS
9 Chase Lynn MoEtX
10 Nikhil Pradhan Salle Eton
11 Andrew Timmins Swindon FC
12 Nicky de Juniac Eton College
13 Ollie Sloan RGS
     
Boys U18 Epee    
1 Paul Dazely RGS
2 Spencer Bullent RGS
3 Edward Collier RGS
4 William Hoult RGS
5 David Ramsbottom RGS
6 Kelvin Chan Bloxham
7 Angus Lo Bloxham
8 Tom Dawney Eton College
9 Andrew Bosman Bloxham
Oct
23
2005

Under 12 Boys Foil

Tags: , ,

Held at the Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 MACKLEY Huon ESCRIME
2 LLOYD Hugo CHEAM
3 MCSHANE John SALLE ETON
3 MORRIS Miles CHEAM
5 TAKANO Hiroki SALLE ETON
6 LARSSON Fredrick SALLE ETON
7 FOLEY Cormac PORTSMOUTH & SOUTHSEA
8 MOSLEY Dan R G S
9 HUMMERT Felix CHRISTCHURCH CATHERDAL
10 COX Henrik MOULSFORD
11 EDDINS Toby R G S
12 FOVARGUE Hugo HORDLE WALHAMPTON
Oct
23
2005

Under 14 Boys Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 ALLEN Thomas ESCRIME
2 SALE Joe ESPADA
3      
3 RADVAN Josh R G S
5 FORD Michael SALISBURY
6 ELLIS Robin DURLSTON COURT
7 STANIER Oliver JOSCAS
8 BARRILLEAUX Austin DURLSTON COURT
9 BINNIE Tom MOULSFORD
10 WELLINGS Sean ESPADA
11 EVANS Michael SALISBURY
12 DEVLIN Shane HORDLE WALHAMPTON
13 WILLIAMS Steven U/A
14 DAVEY Connor ESPADA
Oct
23
2005

Under 16 Boys Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 PEGGS Ben NEWBURY
2 DAVIS Edward ESCRIME
3 ESSER Sam ETON COLLEGE
3 KILL Carl ESPADA
5 RADVAN Ben R G S
6 BUTLER Adam R G S
7 POSTON James ETON COLLEGE
8 EVANS Tim SALISBURY
9 MOSLEY Alex R G S
10 HERBERT Ben BRADFIELD COLLEGE
11 HARDMAN James SALISBURY
12 SCHRIRE Tim R G S
13 CLARKE Chris ESPADA
14 CRIPPS Richard ETON COLLEGE
15 OWEN Matthew SALLE ETON
16 BALLANTYNNE James NEWBURY
17 JEDDERE-FISHER Alec THAME
Oct
23
2005

Under 18 Boys Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 FOEY Freddie ESCRIME
2 RANDALL Jack STOWE
3 COLLIER Ed R G S
3 NICKSON Tom NEWBURY
5 ROFF Matthew ESCRIME
6 SHOTTON Jack SEACOURT
7 BULLENT Spencer R G S
8 TAYLOR Christopher READING
Oct
23
2005

Under 12 Girls Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 MACKINNON Leonora CHEAM
2 HALL Eliza CHEAM
3 DOUGLAS Saskia SALLE ETON
3 EVANS Elizabeth SALISBURY
5 QUINTON Ella HEADINGTON
6 HUMMERT Sophie HEADINGTON
7 TAKANO Riina SALLE ETON
Oct
23
2005

Under 14 Girls Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 PRADHAN Jzuee SALLE ETON
2 MORRIS Sarah CHEAM
3 BOWERS Jacquelynne SALLE ETON
3 DOUGLAS Rebecca SALLE ETON
5 FAUSTI Isabelle ESCRIME
6 MORGAN Felicity SALLE ETON
7 VAN OSS Madeline HEADINGTON
8 KNOWLES Beatrice SALLE ETON
9 SANDBACH Katy CRANFORD HOUSE
10 GODFREY Hannah CRANFORD HOUSE
11 GOODYEAR Lucy CRANFORD HOUSE
12 MERSON Tessa CRANFORD HOUSE
Oct
23
2005

Under 16 Girls Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 BARLOW Nikki ESPADA
2 MITCHELL Alice ESPADA
3 LEWIS Rachel SALLE ETON
3 SKERMAN Aileen WELLESBOURNE
5 OWENS Leonora OXFORD
6 ANDREW Mary SALISBURY
7 WALTERS Lucy STOWE
Oct
23
2005

Under 18 Girls Foil

Tags: , ,

Held at Marlborough College on 23rd October 2005

Ranking Name First name Club
1 REES Nicola ESCRIME
2 DAVIES Rosie NEWBURY
3 HEALD Sarah WYCOMBE ABBEY
3 HEALD Ellie WYCOMBE ABBEY