Apr
10
2010

Senior Winton

Many congratulations to all those who fenced in Sheffield last weekend.  we came joint second on victories and third after a fight count

Mar
07
2010

2009 – 2010 Southern Region Age Group Team Epee

Tags: , , ,

Held at the University of Reading on the 7th March 2010

U14
1 – Espada
2 – Reading
3 – Royal Grammar School High Wycombe

U18
1 – Reading
2 – Espada B
3 – Espada A
4 – Wellesbourne

Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 12 Girl’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 McQueen, Anna Escrime Winchester
2 Smith, Rhiannon Headington
3 Fairman, Charlotte Escrime Winchester
3 Lloyd, Flora Cheam
5 Fairman, Victoria Escrime Winchester
6 Hardie, Heloise Oxford
7 Knowles, Rebecca Abingdon
8 Eadie, Minna Cheam
9 Wilson, Clara Cheam
10 Field, Millicent Escrime Winchester
11 Lloyd, Kitty Cheam
12 Flack, Samantha Escrime Winchester
13 Dubois, Elizabeth Hordle Walhampston School
14 Moore, Isabella Cheam
15 Tierney, Paige Espada
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 12 Boy’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Sudderick, Felix Aldershot
2 Sheard, William Lymington Walhampton
3 Foley, Fergus Escrime Winchester
3 Hardie, Alexander Oxford
5 Tester, Rian Espada
6 Rutter, Sebastian Espada
7 Parsons, Rory Abingdon Prep
8 Edbrooke, Henry Espada
9 Pennington, Jake Abingdon Prep
10 Vaughan Williams, Harr Dragon School
11 Moorhead, Leo Cheam School
12 Johnson, Daniel Abingdon Prep
13 Arnold, Alex Espada
14 Harman-Francis, Theo Dragon School
15 Mayle, William Reading
16 Oraee, Darius Abingdon Prep
17 Iles, Levi Swindon
18 Cornforth, Alisdair Abingdon Prep
19 Messer, Marcus Espada
20 Wooldridge, Henry Lymington Walhampton
21 Welsh, Austin Abingdon Prep
22 Rowan-Hull, Jeptha Abingdon Prep
23 Johnson, Patrick Abingdon Prep
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Men’s Epee

Tags: ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Barbasiewicz, Philippe Reading
2 Beaumont, Edward Reading
3 Clarke, Christopher Espada
3 Barbasiewicz, Alain Reading
5 Jeddere-Fisher, Alec Reading
6 Gibbs, Sam Swindon
7 Hillier, David Reading
8 Chance, Paul Seacourt
9 Wilkins, David Army (OUOTC)
10 Callaway, Gary Seacourt
11 Shelton, Ed Beauclerk
12 Campbell, Niall Reading
13 Sallons, Alexander Egham
14 Chinsky, Colin Espada
15 Cake, Dave Espada
16 Fry, Andrew Reading
17 Marks, Nicholas Reading
18 Ballantyne, James Newbury
19 Smith, Ian Swindon
20 Ward, Dennis Espada
21 Hettiaratchy, Germunu Eton
21 Treadgold, Alexander RGS
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Women’s Epee

Tags: ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Mayle, Rebecca Reading
2 Hughes, Samantha Oxford
3 Thomas, Natalie Wessex Blades
3 Lillywhite, Amanda Unattached
5 Mitchell, Hannah Portsmouth & Southsea
6 King, Clare Swindon
6 Whatmoor, Penelope Espada
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 16 Girl’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Rich, Elaria Aldershot
2 Yap, Jin Ai Oxford
3 Sumeray, Jasmine Headington
3 Mahal, Amber Eton
5 Carrington, Arianna Salisbury
6 Martin, Isabella Headington
7 Dafinone, Cynthia Wycombe Abbey
8 Root, Helen Headington
9 Jeffs, Victoria Eton
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 16 Boy’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Legkovska, Mark Escrime Winchester
2 Barnes, Daniel Abingdon
3 Mackley, Huon Escrime Winchester
3 Ovington, Keir Espada
5 Foley, Cormac Escrime Winchester
6 Moseley, Daniel RGS
7 Manson, James Eton
8 Crawshaw, Matthew Escrime Winchester
9 Eddings, Toby RGS
10 Jeffs, Charles RGS
11 Dawson, Alexander Salisbury
12 Littlefair, James RGS
13 Husseini-Eyre, Zayd Escrime Winchester
14 Shaw, Oisin Lymington Walhampton
15 Aldridge, Alexander Unattached
16 Lloyd, Hugo Cheam
17 McLean, Roderick Escrime Winchester
18 Clarke, Joseph Newbury
19 Gray, Charlie Escrime Winchester
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 14 Boy’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Rank Name Club
1 Hendrick, James Swindon
2 Harris, Hugo R&rfc
3 Johnson, William Abingdon Prep
3 Stigant, Liam Portsmouth
5 Chessell, William Cheam
6 Benbow, Laurence Eton
7 Brown, Malloch Marlborough College
8 Walters, Hugo Lymington Walhampton
9 Lloyd, Archie Cheam
10 Tushingham, Samuel Swindon
11 Cornforth, Edmund Oxford
12 Mogensen, Jarl RGS
13 Griffiths, Oliver Espada
14 Halton, Jonah Unattached (or unknown)
15 Caffrey, Patrick Dragon School
16 Payne, Louis Dragon School
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 14 Girl’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Stanier, Lydia Oxford Fc
2 Sudderick, Zoe Aldershot
3 Murray, Grace Lymington Walhampton
3 Gwillim-Thomas, Rose Headington
5 Sandbach, Vicky Cranford House
6 Mahal, Hanna Eton
7 Bryant, Stacey Salisbury
8 Eaton Hart, Charlotte Dr Challoners
9 Begbour, Lauren Sway
10 Cayley, Catriona Headington
11 Douglas, Saskia Eton
12 Sutton, Joanna Headington
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 18 Girl’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on 31st January 2010

Overall ranking

Place Name Club
1 Rose-Innes, Elizabeth Eton
2 McLean, Elizabeth Escrime Winchester
3 Lee, Rachel Wycombe Abbey
3 Luther, Phoebe Escrime Winchester
5 Eklund, Katerina Oxford Fc
6 Ling, Devon Salisbury
7 Sandbach, Kathy Cranford House
8 Shaw, Hannah Oxford Fc
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Under 18 Boy’s Foil

Tags: , ,

Held at the University of Reading on 31st January 2010

Overall ranking

Place Name Club
1 Williams, Steven Unattached
2 Hoad, James Winchester College
3 Woodhouse, Hamish Marlborocollege
3 West, Bede Escrime Winchester
5 Lloyd, Hector Harrow
6 Thiede, Frederick Winchester College
7 Wiltshire, Thomas Marlborocollege
8 Byrne, Matthew Espada
9 Baker, Nathan Espada
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Region Women’s Foil

Tags: ,

Held at the University of Reading on 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Cuthbert, Claire Swindon
2 Stanford, Jennifer Swindon
3 Pritchard, Victoria Sway
Jan
31
2010

2009 – 2010 Southern Fencing Men’s Foil

Tags: ,

Held at the University of Reading on the 31st January 2010

Overall Ranking

Place Name Club
1 Barbasiewicz, Alain Reading
2 Gibbs, Sam Swindon
3 Yuen, Jason Oxford
3 Knight, William Oxford
5 Ward, Dennis Espada
6 Reynolds, Chris Swindon
7 Carter, Martin Oxford
8 Vice, Mark Swindon
9 Shelton, Ed Beauclerk
10 Ballantyne, James Newbury
11 Rule, Malcolm Unattached
12 Barron, Michael RAF Wellesbourne
13 Togwell, Richard Swindon
14 Rees, John Portsmouth & Southsea
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Epee Boys Under 12

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 CLAYTON-HOLDER Zachary ESPADA
2 MAYLE William READING
3 MARTYN George SWINDON
3 RUTTER Sebastian ESPADA
5 JOHNSON Patrick ABINGDON PREP
6 EDBROOK Henry ESPADA
7 JOHNSON Daniel JOSCA’S YOUNG BLADES
8 ORAEE Darius ABINGDON PREP 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Boys Under 14

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 JOHNSON William ABINGDON PREP
2 KENT Omar  
3 CAFFREY Patrick DRAGON SCHOOL
3 PARAGPURI Marcus SALLE ETON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Epee Girls Under 12

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 SMITH Rhianannon HEADINGTON
2 KNOWLES Rebecca SWINDON
3 HORNBY Odette READING 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Girls Under 14

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 GWILLIM-THOMAS Rose HEADINGTON
2 RODRIGUES Evi HEADINGTON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Region Junior Epee Boys Under 14

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 FLAWN-THOMAS Piers READING
2 HARRIS Hugo R&RFC
3 HORNBY Edgar READING
3 WILLESMITH James ESPADA
5 KEEN Dominic SWAY
6 CROWE Henry ABINGDON SCHOOL
7 JOHNSON William ABINGDON PREP
8 BLACKMORE Noah RGS
9 GOODWIN Nicholas BRADFIELD
10 THOMPSON Joshua SWAY 
Nov
22
2009

2009 –2010 Southern Fencing Junior Sabre Boys Under 16

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 AHEARNE Niall ESPADA
2 WOODS Henry SALLE ETON
3 OVINGTON Keir ESPADA
3 THURSTON Freddy SALLE ETON
5 SEYMOUR Jago RGS 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Region Junior Epee Girls Under 14

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 STANIER Lydia OXFORD FC
2 GWILLIM-THOMAS Rose HEADINGTON
3 BRADLEY Ellen ESPADA
3 SANDBACH Vicky CRANFORD HOUSE
5 SHEEHAN Zoe SWINDON
6 RARATY Helena WYCOMBE ABBEY
7 RODRIGUES Evi HEADINGTON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Girls Under 16

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 HOUSEMAN Gabriella CRANFORD HOUSE
2 ROOT Helen HEADINGTON
3 QUINTON Ella HEADINGTON
3 SUMERAY Jasmine HEADINGTON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Region Junior Epee Boys Under 16

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 CHAN Thomas ABINGDON SCHOOL
2 BRADLEY Sam ESPADA
3 NG Bernard ABINGDON SCHOOL
3 PAIGE Alexander EGHAM
5 JENKINS James ABINGDON SCHOOL
6 SALLONS Alexander EGHAM
7 MOSLEY Daniel RGS
8 MORRIS Jake ALDERSHOT
9 WILLIAMS Callum SALLE BOSTON
10 WOMERSLEY Ollie ESPADA
11 FARAGGI Omri ABINGDON
12 WILLIAMS Henry MARLBOROUGH COLLEGE
13 CLARKE Sebastian ESPADA
14 LITTLEFAIR James RGS
15 STANDISH Harrison MARLBOROUGH COLLEGE
16 JEFFS Charles RGS 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Boys Under 18

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 AU Jordan ESPADA
2 BAKER Nathan ESPADA 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Region Junior Epee Girls Under 16

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 QUINTON Ella HEADINGTON
2 HOMAN Charlotte ST SWITHUNS
3 HOUSEMAN Gabriella CRANDFORD HOUSE
3 RUSSELL Charlotte ALDERSHOT
5 GREIG Victoria HEADINGTON
6 ROOT Helen HEADINGTON
7 SUMERAY Jasmine HEADINGTON
8 MARTIN Isabella HEADINGTON
9 JEFFS Victoria SALLE ETON
10 MEREDITH Evie WYCOMBE ABBEY
11 DAFINONE Cynthia WYCOMBE ABBEY 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Girls Under 18

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 PRADHAN Jzuee NLSC
2 CUMMING Catriona NLSC
3 SEARLES Georgina WYCOMBE ABBEY 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Epee Boys Under 18

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 GULLIVER Harry READING
2 WILTSHIRE Thomas MARLBOROUGH COLLEGE
3 ANDERTON Frazer ESPADA
3 FLAWN-THOMAS Hugo READING
5 WOODHOUSE Hamish MARLBOROUGH COLLEGE
6 STANIER Oliver OXORD FC
7 RADVAN Joshua RGS
8 GARDNER Jamie WINCHESTER
9 OJAKOVOH Thomas WELLESBOURNE
10 SALT Thomas ABINGDON SCHOOL
11 HONORE James ABINGDON SCHOOL
12 SHUKHOBODSKIY Alexander ABINGDON SCHOOL
13 GALPIN Iain ABINGDON SCHOOL
14 LAPWOOD Jonathan ABINGDON SCHOOL 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Epee Girls Under 18

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 BOWERS Jacquelynne SALLE ETON
2 TASKER Georgina WELLESBOURNE SWORD CLUB
3 RUSHBROOK Elizabeth ABINGDON /ST HELEN’S
3 THIEDE Emily MARLBOROUGH COLLEGE
5 ROSE-INNES Elizabeth SALLE ETON
6 EKLUND Katerina OXFORD FC
7 WALKER-SMITH Marie WYCOMBE ABBEY
8 SCARLES Georgina WYCOMBE ABBEY
9 LEE Rachel WYCOMBE ABBEY 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Boys Under 12

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 PARSONS Rory ABINGDON
2 JOHNSON Daniel JOSCAS
3 JOHNSON Patrick ABINGDON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Junior Sabre Girls Under 12

Tags: , ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall ranking

Ranking Name First name Club
1 HUGHES Kathryn SWINDON
2 SMITH Rhiannon HEADINGTON 
Nov
22
2009

2009 – 2010 Southern Fencing Sabre Men’s Sabre

Tags: ,

Held at Bradfield College on 22 November 2009

Overall Ranking

Ranking Name First name Club
1 AU Jordan ESPADA
2 GIBBS Samuel SWINDON
3 CHADWICK Martin READING
3 ESTEVES Jorge OXFORD
5 BARBASIEWICZ Alain READING
6 TREDGOLD Alex READING
7 WARD Dennis ESPADA
8 FOOT George ESPADA
9 AMBROSE-WILLIAMS Clive ABINGDON
10 JOHNSON-KLINDT Leanne SWINDON
11 AHEARNE Niall ESPADA
12 BAKER Nathan ESPADA

Tableau Mens Sabre 22-11-09